Virtuálna Považská Bystrica povazska.com - portal o meste povazska bystrica Slovak language | SlovenčinaEnglish language | Angličtina
3D galéria
3D galéria Google Earth

Ako to funguje?

Modelovanie v programe Google SketchUp je veľmi jednoduché, pretože sa nejedná priamo o vytváranie objektov ako napríklad v programe Autodesk 3DSMax, v programe SketchUp sa modeluje kreslením čiar, a po vytvorení napríklad štvorca sa plocha vnútri vyplní, neskôr sa na toto vyplnené vnútro vkladá textúra alebo fototextúra, t.j. fotka fasády budovy.

SketchUp ma množstvo funkcií ktoré uľahčujú prácu pri modelovaní. Je ich také množstvo, že sa tu ani nedajú vymenovať. Napríklad zaujímavá je možnosť komponentov, objektov ktoré sa opakujú, napríklad balkóny na bytovkách, vďaka tejto funkcii netreba robiť každý balkón osobitne, a pri upravení jedného objektu sa upravujú zároveň všetky ostatné.

Odporúčam pozrieť si postupne videotutoriály, ktoré su vytvorené zaujímavo a pochopiť princíp sa dá aj bez znalosti angličtiny.

Po vytvorení modelu, správnom natextúrovaní a určením polohy a správnej výšky cez funkciu Tools- Google Earth (najskôr Get current view, neskôr Toggle Terrain) sa následne dá model nahrať na databázu objektov 3D Warehouse. Tu sa vypíšu informácie o modeli a po krátkom čase stránka vygeneruje 3D náhľad a súbor na stiahnutie do programu Google Earth.

Pokiaľ ste vytvorili budovu nachádzajúcu sa v Považskej Bystrici, stačí nás kontaktovať cez e-mail virtualna@povazska.com , a budovu pridáme do databázy na tejto stránke a aj do kolekcie Považská Bystrica na stránke 3D Warehouse.

Ak máte problém s dokončením modelu alebo iné otázky, stačí nám napísať.

tutoriál

Postup vytvárania modelu.

1. Získanie terénu do SketchUp-u.
- Spustite program Google Earth, nastavte pohľad nad danú budovu ( z istej vzdialenosti aby bolo vidieť budovu zreteľne). Nutné je mať zapnutý terén a pohľad kolmo.
- Spustite program SketchUp.
- v hornom menu Tools vyberte Google Earth a položku Get current view.

- po chvíli sa načíta do súboru čiernobiela fotka v mierke 1:1, pri vytváraní modelu sa hodí že fotka je plochá, avšak pred dokončením modelu je potrebné zapnúť terén(Tools - Google Earth a položku Toggle Terrain), a posunúť, prípadne dorobiť model tak aby neprečnieval, alebo sa nevznášal nad zemou.

2. Modelovanie
- Samotné modelovanie sa nedá jednoducho vysvetliť, každý využíva pri modelovaní iné metódy, začiatočníkom však doporučujem pozrieť si videotutoriály (odkaz v texte hore, prípadne v Odkazoch). Dôležité!!! Je potrebné aby pred nahrávaním modelu do 3DWarehouse bola natextúrovaná (nafarbená) každá vonkajšia stena. Biela/Fialová – základná farba sa nepovažuje za textúru, takže aj biele steny je potrebné zafarbiť nabielo.


3. Dokončovanie modelu
-Dopracujte vyššie spomenuté dopracovanie modelu podľa terénu, poprípade dopracovať terén (táto možnosť je komplikovanejšie, avšak existujú aj na túto možnosť videonávody na YouTube).

- Uistite sa že je model dokončený, nechýbajú steny alebo textúry.

4. Nahrávanie modelu na 3DWarehouse
- Nahrávanie sa zapína v ponuke File3DWarehouseShare model.
- zadajte prihlasovacie údaje do Google (musíte mať vytvorený Google účet-GMail/ YouTube a pod.)
- Spracovanie modelu môže chvíľu trvať, v závislosti od zložitosti modelu, výkonu počítača alebo rýchlosti internetu.

- Vyplňte požadované údaje, a kliknite na Upload.
- Po nahraní modelu na internet nevymazávajte ani nemeňte názov súboru( *.skp), pokiaľ zostane súbor nezmenený, môžete po opakovaní iba aktualizovať už nahraný model, v opačnom prípade by sa pri nahrávaní vytvoril nový súbor, a tak by na 3DWarehouse boli zdvojené súbory. Neodporúčam opakovane zmazávať a nanovo nahrávať modely, strácajú sa štatistiky o návštevách, stiahnutiach, uloženiach v kolekciách a pod.


V prípade problémov alebo otázok píšte na virtualna@povazska.com.

Pomôž!

Pokiaľ by sa našli záujemcovia, ktorých baví modelovanie, a potrebovali by ste pomôcť, stačí sa na nás nakontaktovať. Modelovanie v programe Google SketchUp je veľmi jednoduché, na internete sa nachádza množstvo videonávodov. Stačí mať zopár fotiek budovy, a aj úplní začiatočníci v 3D modelovaní vytvoria model budovy za veľmi krátky čas. Prípadní záujemcovia nás môžu kedykoľvek kontaktovať cez túto stránku, prípadne stránku 3D Warehouse, kde je pod každým modelom možnosť napísania e-mailu autorovi.


Kontaktovať nás možete cez e-mail virtualna@povazska.com.

Pomôž vymodelovať Považskú Bystricu!Použitie materiálov a textov publikovaných na tomto serveri je bez povolenia autorov zakázané. | Powered by www.povazska.com | rss